MOBAasdasdas_Featured_03 oyunsezonu

En İyi Beş Moba Oyunu

Günümüz de Moba oyunlarının gördüğü ilgiden bahsetmeye gerek yok sanırım. Yapımcısına en çok para kazandıran bu oyun türü için şu ana dek yapılmış en güzel Moba oyunlarını sizler için derledik umarım yararlı bir liste olur. Eğer bu listeyi beğendiyseniz yorum olarak belirtmeyi ve bizi eleştirmeyi unutmayınız.

 

1  – League of Legends

league-legends os.com

League of Legends MOBA oyunları arasın da en kolay oynanan ve en çok oyuncuya sahip olan oyunlardan birisi. MOBA oyunları Dota sayesin de zor bir oyun türü olarak biliniyordu fakat League of Legends MOBA oyun türünü biraz daha kolay bir oynanışla sundu ve sonuçları mükemmel oldu. En son yayınlanan haberlere göre League of Legends 100 milyon oyuncuya sahip ve düzenli olarak ayda 32 milyon kişi aktif durum da. League of Legends’a rahatlıkla MOBA’ların World of Warcraft’ı diyebilir. Oyunun en başta amacı MOBA türün kolay bir hale getirmek olsa da oyun yapımcı şirketi Riot Games’in yaptığı bir açıklamayla oyunu sürekli oynayan oyuncular için düzenlediklerini söylemişlerdi, yani oyunu bir bırakıp gidenler, bir bakayım çıkayım diyen oyuncular için değil de sürekli olarak oynayan oyuncular için geliştiriyorlar bu da demek oluyor ki yıllar sonra League of Legends bir DOTA olacak.

2 – Dota 2

dota-2-official_13n8.1920 os.com

Dota 2’ye MOBA türünün atası desek yeridir. Valve tarafından ilk çıkarıldığı günden bu güne durmadan oynanan bu oyun MOBA türünün oluşumuna ve popülerleşmesine büyük bir katkı da bulunmuştur aynı zaman da dünya üzerinde ki en karmaşık oyunlardan da biridir. Dota 2’yi anlayarak oynamak istiyorsanız en az 200 saat oynamanız gerek diyebilirim rahatlıkla. Çünkü oyun tüm MOBA oyunları arasında ki en karışık olanıdır. Muhtemelen League of Legends oyuncularının çoğu bu oyunun ilk 5 saatine bile katlanamaz ve oyunu siler. Dota 2 oynayan kişilerin sayısı 2015 şubat ayında yapılan sayımla 42.9 milyondu, fakat oyunda durmadan aktif olan kısım ise bu sayını sadece %54’ü olarak açıklanmıştı bu da yarısı demek.Oyunu indirip bir şey anlamayan kısım sanırım %46.

3 – Heros of the Storm

News-Team-Image-HOTS-21 os.com

Heros of the Storm yılların tecrübesine sahip olan Blizzard firması tarafından yapıldı. Sanırım MMO’ların ölmeye başladığını anlayınca Blizzard World of Warcraft’ı geliştirme işlemine biraz ara verdi ve MOBA oyunlarının serüvenine atılı verdi. Sanırım bu oyunu yaparken oyunun sevileceğini tahmin etmemişlerdir çünkü oyun diğer MOBA oyunlarına göre daha değişik bir sistem kullanıyor madenlere girip orada sizlere söylenen şeyleri yapıyorsunuz. Açıkçası bu oyunu çok fazla oynamadım fakat bu oyunun oyuncu sayısının fazla olmasının tek nedeni Star Craft II ve World of Warcraft oyuncularıdır. Bunun nedeni ise oyunda oyuna özgü karakterler yerine World of Warcraft ve Star Craft II oyunundan tanıdığımız karakterlerin olmasıdır. Oyunun yapımcı firması oyuncu sayısı hakkın da resmi bir açıklama yapmamış olsa da oyuncular oyunu aktif olarak 2 veya 4 milyon kişinin oynadığını düşünüyor. Heros of the Storm en az oyuncu sayısına sahip ama çok popüler bir MOBA oyunu.

 

4 – Overwatch

maxresdefault os.com

Dördüncü sırada ki oyunumuz da Blizzard’a ait bir oyun. Bu oyun türü yeni çıkmış olsa da MOBA sınıfı olarak ta geçiyor. Oyunun diğer MOBA’lar dan farkını soracak olursanız ise bu bir FPS oyunu yani FPSMOBA bir oyun. Overwatch’dan sonra bir çok FPSMOBA çıktı ve hiçbiri tam anlamıyla başarılı olamadı bunu nedeni Overwatch’un çok güzel bir oyun oluşu ve yapımcı firmanın oyunla durmadan ilgilenen tecrübeli bir firma olması. Oyunun sevilmesinin nedenlerinden birisi ise oyunda karakter satın alma gibi bir durum yok tüm karakterler açık ve siz o karakterlere sadece skin alıyorsunuz. Overwatch’un oyuncu sayısı ise 2017 Ocak ayında yapılan açıklanan bilgilere göre 25 milyonu geçmişti şu an sanırım  30-35 milyon falan olmuştur.

5 – Smite

smite-listing-thumb-01-ps4-us-18feb16 os.com

Bu oyun ise Overwatch oyunundan bir kaç yıl önce yapılmış bir oyun ve bu oyunun diğer MOBA’lardan farklı yanı ise oyunun bir TPS olması evet TPSMOBA tarzında bir oyun. Çıkış yaptığı zamanlar pek sevilmeyen bir oyundu sadece sıkı MOBA oyuncuları değişiklik olsun diye oynuyordu fakat 2016 yılın da Overwatch çıkınca Overwatch’a parası yetmeyen oyuncular SMİTE’a yöneldi ve oyunu indirip oynamaya başladı bunun üzerine SMİTE’ı yapan firma Hi-Rez Studios bir FPSMOBA oyunu yapmak istedi ve Paladins oyununu yapmaya başladı fakat Paladins SMİTE kadar başarılı olamadı SMİTE artık oyuncularını kaybetmeyen bir oyun haline geldi ve bu başarısını tamamen Overwatch’a borçlu. SMİTE’ın kullanıcı sayısı hakkında bir açıklama yok, oyuncuların da bir tahmini yok çünkü insanlar bu oyunu durmadan indirip biraz oynuyor ve sonra bırakıyor umarım oyunun geleceği şu andan daha parlak olur.

 

 

Sizlere en popüler beş MOBA oyununu bu makalede derlemiş olduk umarım bu makale işinize yaramıştır eğer makaleyi sevdiyseniz lütfen aşağıya yorum bırakmayı ve bizi eleştirmeyi unutmayınız.

Author jagibu
Published
Categories Listeler
Views 84

Comments

No Comments

Leave a Reply