outlast-2-background os.com

Öncelikle şunu söyleyerek başlıyorum oyun bekleneni karşılamıyor ilk oyun cidden güzel di hatta korku oyunu kavramını bam başka bir yere taşımıştı. Ben Outlast’tan önce korku oyunlarını sevmezken birden bire korku oyunlarına ilgi duymaya başlamıştım öyle diyeyim. Gerek senaryosuyla, gerek sıra dışı oynanışıyla Outlast süper bir oyundu açıkçası. Fakat ikinci oyun da Outlast’tan sonra çıkan çakma Outlast’ların daha iyi yapımcılar tarafından yapılmış hali gibi, ama bulabileceğiniz en iyi korku oyunlarından biri sadece Outlast serisine yakışmadı. Son zamanlarda neredeyse her oyun için bunu demeye başladık.

Oynanışa gelicek olursak oynanış ilk oyunun aynısı. Sadece ufak tefek şeyler eklenmiş, örneğin bandaj ve kamera daha saydam bir yeşil. Koşarken etraf biraz daha genişliyor gibi geldi bana ama tam olarak emin olamadım açıkçası.Oyun da en çok sevdiğim olay şu oldu, bizi bir anda geçmişe gönderiyor ve o kısmıda oynuyoruz bu kısım cidden hoşuma gitti fakat bana Layers of Fear oyununu baya bir andırdı sanırım oradan biraz esinlenme olmuş ve ortaya böyle güzel bir şey çıkmış.

Seslendirmeye gelirsek ilk oyunun seslendirmesi cidden süperdi, bu oyunun ise o kadar da iyi değil. Grafikler elbette ilk oyuna göre daha iyi normal bir oyun oalrak bakacak olursak gene iyi grafiklere sahip. Benim oyun da en çok sevdiğim nokta mükemmel optimizasyonu. Çok eski diyebileceğiniz bilgisayarlar bile oyunu rahatlıkla açıyor ve sabit 30 – 35 fps te oynatıyor. Ben şahsen kendi sistemimle 63-61 arası düştüğünü hiç görmedim ve bu durum cidden süper olmuş. Aslında bu bizlere ilerde çok güzel grafiklere sahip online oyunlar görebileceğimizin bir işareti olabilir.

Karakterlerden bahsetmek gerekirse oyunda ana karakter olarak söyleyebileceğim üç karakter var bunlar Blake, Jessica,Lynn. Kendi kontrol ettiğimiz karakter Blake, kendisi oyunun da gerektirdiği gibi durmadan korkan ve kaçan bir karakter. Aynı zaman da kendisi bir katolik okulun da okumuş, küçükken Jessica ile yaşadığı bir olayı atlatamamış ve durmadan onu rüyalarında gören piskolojisi pekte sağlıklı olmayan birisi.Lynn ise bizimle katolik okulunda tanışmış bir gazeteci evet bu karakter hakkında bildiğimiz tek şey bu.Jessica’ya gelirsek kendisi de Lynn gibi bizimle Katolik okulun da okumuş, aynı zaman da baya da iyi bir arkadaşımız. Oyunun kötü karakterlerine gelicek olursak Ezekiel,Delilah ve Marta. Bunlardan en ilgi çekicisi aslında Delilah kendisi yer altında yaşıyor ve doğal olarak bizim ölmemizi isityor aslında o istemiyor tanrı istiyor oyunda hepsinin tek ortak noktası bizim ölmemizi istemesi onun dışında bunların hiç biri birbirini sevmiyor hatta Ezekiel ve Delilah’ın ayrı ayrı köyleri var ayrılma nedenleride tanrıyla alaklı bir şeyler. İnanın oyunda o kadar mezhep varki insan takip edemiyor. Marta ise bizim ölmemiz gerektiğini düşünen bir ablamız ve bu abladan herkes cidden korkuyor nedenini anlamadım ama yanın da arkadaşlarını öldürürken diğer adamlar sadece oturup izliyor. Ezekiel ise kendini bir peygamber ilan etmiş ve tanrıya laik olmaya çalışan bir kişilik. Bir de dev bir adamın sırtın da gezen ufak bir adam var adını inanın bilmiyorum ama bu arkadaşta bizim ölmemizi istiyor, ama bunun amacı farklı bu bizi İsa sanıyor hatta elimizde ki kamerayıda incil sanıp alıyor.

Senaryo bu oyunun en düzgün noktası diyebilirim cidden diğer oyundan bu oyunu ayıran ve kendini sevdirebilen en normal nokta. Oyun da internette söylendiği gibi karımızla başka birinin ilişkiye girdiği bir sahne yok öncelikle bunu söyleyeyim. Fakat karımız bir şekil de hamile kalmış. Nasıl olduğunu asla öğrenemedik fakat Ezekeil o çocuğun kıyamet habercisi gibi bir şey olduğunu düşnüyüyor. Şimdilik spoiler vermemek için bu kadar söyliyeceğim belki iler de spoilerlı bir inceleme yazarım siteme. Bir de Bbizi durmdan geçmişe atan ve aklımız dan hiç çıkmayan Jessica var. Daha bir çocukken bir yaramazlık yapıp Jessica ile gece okul da kalıyoruz ve öğretmenimiz bizi yakalıyor. Bize eve yanlız gitmemiz gerektiğini söylüyor ve bizde tam giderken Jessica bir çığlık atıyor ve biz de geri döndüğümüz de kendisini ölmüş buluyoruz.Burası kendi düşüncem o adam orda kıza cinsel istismarda bulunucaktı ve Jessica kaçarken onu yakaladı ve öldürdü bunu zaten adamın konuşmasın dan falan anlıyorsunuz ama benim değindiğim konu şu bir oyunun gidebileceği en iğrenç noktaya gelmeyi başarmış bu oyun.

PUAN : 7.1/10

Author jagibu
Published
Categories Genel İncelemeler
Views 186

Comments

No Comments

Leave a Reply