Bu gün sizlerle bir oyun veya film hakkında konuşmayacağız bu gün oyun oynarken kullandığımız alet olan bilgisayar hakkın da konuşacağız. Biliyorsunuz ki çoğu kişi bilgisayarlar da sadece oyun oynuyor ve bilgisayarları oyun dışında başka bir iş için kullanmıyor. Bu da bilinçsiz kullanıcıları artırıyor. Fakat bilgisayarı hem iş hem oyun için kullanan kesim ise bilinçli kullanıcı oluyor çünkü bilgisayar da neyin ne işe yaradığını gayet iyi biliyorlar. Bu gün sizlere bir bilgisayar alırken neye dikkat etmelisiniz bundan bahsedeceğim. Öncelikle bilgisayarı sadece oyun oynamak amacıyla alacak olan kesimin bu makaleyi okuduğunu düşünüyorum ve onlara yönelik bir makale yazacağım.

Oyun Türünün Önemi

Öncelikle oynadığınız oyun türünü iyi bilmeniz gerekir. Eğer oynadığınız oyun türü sadece rekabet üzerine kurulu oyunlar ise sizlere orta düzey bir bilgisayar yeterli olacaktır. Fakat oynadığınız oyunlar senaryolu ve kısa sürede biten oyunlar ise cidden iyi bir bilgisayara ihtiyacınız vardır. Bunun nedenini hemen açıklayayım. Rekabet üzerini kurulu oyunların hepsinin en çok bilinen ortak amacı oyuna oyuncu çekmektir. Bu da demek oluyor ki bu tarz oyunlar sistemi düşük olan kullanıcıyı da düşünmek zorun da. Peki bu durum da ne yapıyor grafiklere daha az önem verip oynanışa ve rekabet sistemine abanıyor ki çok büyük bir kitleye hitap edebilsin. Fakat diğer tarz tek kişilik oyunların yaptığı olay ise şu şekil de oluyor genel de senaryo ve grafiklere önem veriyorlar çünkü bu oyunu yapan adam biliyor ki bu oyun o kadar uzun süre oynanmayacak bu yüzden oynanış onlar için biraz daha arka plan da kalıyor. Tabi oynanışı güzel olan tek kişilik oyunlar var mı elbette var. Fakat konu değil.

 

Yani uzun lafın kısası oynadığınız oyun türüne göre sisteminizi almalısınız. Peki bu sistemi nasıl alacaksınız. En başta söylemeliyim ki bu makalede sizlere şu işlemci veya da şu ekran kartı alın gibi şeylerden konuşmiyacağım. Bu makalenin uzun süre hayatta kalmasını ve  yıllar sonra açıldığın da yine bir şeyler anlaşılmasını istiyorum.

Ekran Kartı

Evet şimdi gel gelelim neye ve nasıl dikkat etmeliyiz.Öncelikle bir oyun bilgisayarı için söyleyebileceğim en önemli şey elbette ekran kartıdır. Oyunların grafikleri ne kadar artarsa ekran kartı da o kadar güçlü olmalıdır.Peki ekran kartı neye göre seçilmelidir. Öncelikle ekran kartını RAM’e göre seçen büyük bir kitle var ki bu pek doğru değil. Ekran kartın da RAM çözünürlük arttıkça önemli oluyordur, yani eğer siz 4K da oyun oynamak istiyorsanız elbette ekran kartınızın RAM’i olabildiğince yüksek olmalıdır. Fakat çözünürlük düşük olsa da olur diyenlerdenseniz sizin için ortalama RAM’e sahip bir ekran kartı yeterli olacaktır.

Ram

Peki normal RAM ne kadar önemli evet bilgisayarın RAM’i cidden önemli çünkü günümüzde çıkan oyunları çalıştırmak biraz zahmetli bu yüzden onları açıkken tutabileceğimiz alan ne kadar yüksekse o kadar iyi olur.

İşlemci

İşlemci konusuna gelirsek işlemci oyun konusun da sanırım en önemsiz birimdir fakat bu tam anlamıyla önemsiz mi tabi ki de hayır. İşlemci ekran kartı,Ram  ve diğer birimlerin iletişimi ve yapılacak işlemlerin hızından sorumludur bu yüzden alacağınız işlemci en azından zamanınıza göre orta seviye denilen bir işlemciden biraz daha üstte olmalıdır.

Sabit Disk

Şimdi gel gelelim bu oyunları sakladığımız yere HDD ve SSD olmak üzere ikiye ayrılırlar ve bunlardan SSD çok daha hızlı olanıdır. Tabi sadece HDD ve SSD değil daha bunun gibi bir sürü sabit diskler bulunmakta fakat biz bu ikisini ele alacağız. Eğer oyunlarınızın hızlı açılmasını ve yüklenmesini istiyorsanız elbette SSD ama beklemeyi seven bir tipseniz HDD alın ve para dan tasarruf edin.

Ana Kart

Son olarak ise Ana Karttan bahsetmek istiyorum. Ana kart ne kadar sizlere önemsiz gelse de ana kartın ne kadar önemli olabileceğini tahmin bile edemezsiniz. Aldığınız sisteme uyumlu olması , iletim hızının yüksek olaması bu birim için çok önemlidir fakat en önemli nokta ana kartınızın ileriye dönük olması , yani anlayacağınız ana kartınızın ileri ki yıllarda çıkacak parçalarla uyumlu olma ihtimali yüksek olmalıdır ki ileride ek bir parça takabilir ve sisteminizi daha iyi hale getirebilirsiniz ana kart alırken bir uzmana danışmanızı tavsiye ederim.

 

 

Umarım bu makale yardımcı olmuştur.

 

 

 

Author jagibu
Published
Categories Genel
Views 87

Comments

No Comments

Leave a Reply